اعلامیه‌ای حزب برابری مردم افغانستان در پیوند به گزارش نادرست وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، نسبت به نفوس هزاره‌ها و شیعیان افغانستان

اخیرا وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، گزارش مبنی بر نفوس هزاره‌ها و شیعیان افغانستان منشتر کرده است و در آن تصریح شده که تعداد کل نفوس شیعیان در افغانستان بین ۱۰ الی ۱۵ فیصد می‌باشد.

حزب برابری مردم افغانستان به‌عنوان یک جریان مستقل و ملی، آمار منشتر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا را غیر علمی و فاقد استاندردهای بین المللی می‌داند.

نشر آمارهای از این دست، از یک طرف باعث تشدید شکاف‌های قومی در کشور گردیده و از سوی‌هم نشان دهنده عدم مطالعه دقیق و متکی به منابع اصیل داخلی و خارجی می‌باشد. متاسفانه در افغانستان تاکنون سرشماری دقیق بر اساس مستندات تاریخی و جغرافیایی انجام نیافته و این امر باعث گردیده است تا گزارش‌های مبنی بر اقلیت‌های قومی در کشور از سوی برخی نهادها با همکاری حلقات استخباراتی ارائه گردد. با این وجود و با کمال تاسف اکنون پس از دو دهه حضور نظامی ایالات متحده آمریکا در افغانستان و مصرف شدن میلیاردها دالر به منظور توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، هیچ‌گونه تلاش برای سرشماری دقیق نفوس کشور انجام نیافته و مسوولین سیاسی ایالات متحده نیز کم‌ترین توجه به این مهم نه‌کرده‌اند.

بر اساس واقعیت‌های اجتماعی در افغانستان، اکثریت مطلق وجود نداشته؛ بلکه همه اقوام جزء اقلیت‌های ساکن در کشور به شمار می‌‌روند.

سرشماری دقیق و همه جانبه؛ نقش اساسی در انکشاف اجتماعی و توسعه سیاسی- اقتصادی داشته و از این جهت لازم است تا نهادهای مسوول، سرشماری دقیق و مطابق معیارهای معتبر علمی از تمام اقوام ساکن افغانستان را در دستور کار خویش قرار دهند.

هیئت رهبری حزب برابری مردم افغانستان

کابل -۲۶ جوزای ۱۳۹۹

نظرتان را ثبت کنید