پیام دکتر داوودعلی نجفی به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر

فرارسیدن عید سعید فطر را برای تمام مردم مسلمان افغانستان تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم، امیدوارم روزهای عید در فضای آرام و توأم با خوشی سپری شود.

هم‌وطنان گرامی!

امروز کشور ما در شرایط حساس و سرنوشت‌ساز قرار دارد، این شرایط نیازمند دقت و تأمل بیشترِ تمامی اقشار و طیف‌های گوناگون جامعه، مخصوصن قشر سیاسی کشور بوده تا مسیر مشترک برای تفاهم ملی و ایجاد گفت‌وگوی سالم برای آینده و ثبات سیاسی در افغانستان ایجاد شود.

گفت‌وگوهای صلح داغ‌ترین و اساسی‌ترین موضوع سیاسی است، که در این روزها، حجم قابل توجهی از واکنش‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است. هرچند این گفت‌وگوها میان ایالات متحده‌ی امریکا و گروه طالبان، دور از انظار مردمِ افغانستان جریان داشته و تا هنوز به‌نتیجه‌ای که مردم انتظار دارند، نرسیده، اما تلاش‌های ملی و منطقه‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای همه‌جانبه‌ی بین‌الافغانی برای پایان‌دادنِ جنگ در کشور، امیدوارکننده است.

در آخرین مورد از این تلاش‌ها، چندی قبل دومین نشست بین‌الافغانی در حاشیه‌ی نشست صدمین سال ایجاد روابط دیپلوماتیک افغانستان و فدراتیف روسیه میان قشر سیاسی کشور و نمایندگان گروه طالبان در مسکو برگزار شد؛ این نشست در نفس خود سازنده و ابتکارِ عملی بود تا سیاست‌مداران افغانستان با گروه طالبان از نزدیک دیدار نموده، نگرانی‌ها و دغدغه‌های‌شان را با هم‌دیگر در فضای مسالمت‌آمیز مطرح کنند. نشست‌های از این دست، بدون شک مقدمه‌ای است برای ایجاد فرصت مناسب گفت‌وگوی بین‌الافغانیِ همه‌شمول و ختم منازعه‌ی چهل‌ساله در کشور. از جانبی هم با ایجاد و راه‌اندازی چنین نشست‌ها، نقاط اختلاف کاهش یافته و میکانیزم‌های مشترک برای توافق نظر و چانه‌زنی روی مشکلات و فرصت‌ها بیشتر می‌شود.

هم‌چنین در کنار پروسه‌ی صلح، توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری، به‌عنوان نماد اراده‌ی عمومی و تبلوردهنده‌ی قدرت مردم در تصامیم کلان کشوری، نیز ضروری بوده و باید زمینه‌های عملی آن جست‌وجو شود. به این منظور از رهبری حکومت وحدت ملی و نهادهای برگزارکننده‌ی انتخابات، به‌صورت جدی می‌خواهم تا در امر تدویر انتخاباتِ شفاف و عادلانه، تلاش‌های موثر و همه‌جانبه انجام دهند. کمیسیون‌های انتخاباتی مکلف‌اند تا برای جلب اعتماد از دست‌رفته‌ی‌شان، برای برگزاری انتخابات شفاف تلاش کرده و از تمامی امکانات و ظرفیت‌های قانونی استفاده نموده تا جلو هر نوع مداخله‌ی حکومت در امور انتخابات گرفته شود.

با توجه به حساسیت شرایط موجود، لازم است تا تمامی ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای رسیدن به ثبات و صلح واقعی در کشور بسیج شده و از هر فرصت و ظرفیت برای حل بحران در افغانستان و تعیین مسیرهای مشترک ملی در سطوح مختلف استفاده گردد. در اخیر یک‌بار دیگر فرارسیدن عید سعید فطر را به تمام مردم افغانستان تبریک عرض نموده و امیدوارم صلحِ عادلانه، امینتِ دایمی و ثبات سیاسی در کشور تأمین شود.

دکتر داوودعلی نجفی

رئیس حزب برابری مردم افغانستان

کابل، ۱۳جوزای ۱۳۹۸ خورشیدی

نظرتان را ثبت کنید